Świat Śrub

Poradniki · Klasy · 8.8 · 10.9 · 06.09.2026 · 7 min czytania

Klasy wytrzymałości śrub i nakrętek: 4.6, 5.6, 8.8, 10.9, 12.9

Klasa wytrzymałości to jedyna informacja o materiale, którą śruba nosi na sobie. Norma ISO 898-1 (dla stali węglowych i stopowych) definiuje ją tak, żeby z samego oznaczenia dało się odczytać dwie liczby decydujące o doborze: ile śruba wytrzyma, zanim pęknie, i ile — zanim zacznie się trwale wydłużać.

Co znaczą dwie liczby

dane wg ISO 898-1

Oznaczenie ma postać X.Y. Pierwsza liczba pomnożona przez 100 daje nominalną wytrzymałość na rozciąganie Rm w MPa (N/mm²). Druga, podzielona przez 10, mówi, jaką część Rm stanowi granica plastyczności Re — dla klas 8.8 i wyższych umowna granica Rp0,2, bo stal ulepszona cieplnie nie ma wyraźnej granicy plastyczności.

Przykład dla 8.8: 8 × 100 = 800 MPa wytrzymałości na rozciąganie; 0,8 × 800 = 640 MPa granicy plastyczności. Śruba M10 klasy 8.8 o przekroju czynnym gwintu 58 mm² rozerwie się przy sile rzędu 800 × 58 ≈ 46 kN, a trwale odkształci się już od około 37 kN. Ta druga liczba jest granicą użyteczności: połączenie projektuje się poniżej Re, nie poniżej Rm.

8.8klasa domyślna
1. liczba800 MPa

Rm · wytrzymałość na rozciąganie

8 × 100 = 800 MPa

2. liczba640 MPa

Re · granica plastyczności

0,8 × 800 = 640 MPa

10.9połączenia sprężane
1. liczba1000 MPa

Rm · wytrzymałość na rozciąganie

10 × 100 = 1000 MPa

2. liczba900 MPa

Re · granica plastyczności

0,9 × 1000 = 900 MPa

12.9śruby z gniazdem
1. liczba1200 MPa

Rm · wytrzymałość na rozciąganie

12 × 100 = 1200 MPa

2. liczba1080 MPa

Re · granica plastyczności

0,9 × 1200 = 1080 MPa

Wartości nominalne, odczytane wprost z oznaczenia. Minimalne wartości wymagane przy badaniu — w tabeli poniżej.
KlasaRm nom. [MPa]Rm min. [MPa]Rp0,2 min. [MPa]A min. [%]
4.640040024022
5.650050030020
8.8 (≤ M16)80080064012
8.8 (> M16)80083066012
10.9100010409409
12.91200122011008
Wg ISO 898-1. Wartości nominalne wynikają wprost z oznaczenia; wartości minimalne są wymaganiem normy przy badaniu i dla 8.8 powyżej M16 oraz dla 10.9 i 12.9 są nieco większe od nominalnych. Dla 4.6 i 5.6 podano dolną granicę plastyczności ReL. A — wydłużenie po rozerwaniu.
8.8 (≤ M16)
250–320 HV
8.8 (> M16)
255–335 HV
10.9
320–380 HV
12.9
385–435 HV

Twardość Vickersa HV 10 wg ISO 898-1

Oznaczenie zdradza też technologię. Klasy 4.6, 4.8, 5.6, 5.8 i 6.8 to stal węglowa bez ulepszania cieplnego; od 8.8 w górę śruba jest hartowana i odpuszczana. Stąd skok twardości między 5.6 a 8.8 — i stąd rosnąca z klasą wrażliwość na wodór i karby, o której niżej.

Oznaczenie na łbie

obowiązkowe od M5

ISO 898-1 wymaga, żeby śruby z łbem sześciokątnym od M5 wzwyż nosiły oznaczenie klasy oraz znak producenta; śruby z gniazdem (imbusowe) oznacza się tam, gdzie pozwala na to kształt łba — zwykle na jego wierzchu lub boku. Klasa może być wybita wgłębnie lub wypukle; spotyka się też zapis bez kropki — 88 to to samo co 8.8. Łeb śruby M8 klasy 8.8 bez żadnego oznaczenia jest odstępstwem od normy, nie wariantem wykonania.

Nakrętki wg ISO 898-2 noszą samo oznaczenie klasy (8, 10, 12) — wgłębnie na powierzchni czołowej albo na bokach; norma dopuszcza też kod zegarowy z kreską i punktem zamiast cyfry. Dlatego na nakrętce M12 z katalogu zobaczysz „8” lub „10”, nigdy „8.8”.

8.8
klasa wytrzymałości wg ISO 898-1: Rm 800 MPa, Rp0,2 640 MPa; ta sama informacja bez kropki — 88
A2-70
stal nierdzewna austenityczna grupy A2, Rm min. 700 MPa wg ISO 3506-1
znak producenta
litery lub symbol identyfikujące wytwórcę; obowiązkowy razem z klasą
8 / 10 / 12
klasa nakrętki wg ISO 898-2; dobiera się ją do pierwszej liczby klasy śruby

Co widać na łbie i na nakrętce

Nierdzewne: A2-70 i A4-80

wg ISO 3506-1

Śruby ze stali nierdzewnej opisuje inna norma — ISO 3506-1 — i inny zapis. Litera to struktura stali (A — austenityczna, C — martenzytyczna, F — ferrytyczna, D — austenityczno-ferrytyczna, dupleks), cyfra po niej to grupa składu chemicznego, a liczba po myślniku to wytrzymałość na rozciąganie podzielona przez 10.

A2
stal austenityczna chromowo-niklowa, gatunki typu 1.4301 (AISI 304) — podstawowa nierdzewna
A4
stal austenityczna z dodatkiem molibdenu, gatunki typu 1.4401 / 1.4404 (AISI 316 / 316L) — odporniejsza na chlorki

Grupa stali wg ISO 3506-1 — litera i cyfra przed myślnikiem

KlasaPełne oznaczenieRm min. [MPa]Rp0,2 min. [MPa]Stan materiału
50A2-50 · A4-50500210miękki, bez umocnienia; w większych średnicach często jedyna dostępna klasa
70A2-70 · A4-70700450umocniony na zimno; najczęstsza klasa nierdzewnych śrub
80A2-80 · A4-80800600mocniej umocniony na zimno
Klasa wytrzymałości wg ISO 3506-1 — liczba po myślniku, wspólna dla A2 i A4. Pełne oznaczenie łączy grupę stali z klasą: A4-80 to stal A4 w klasie 80.

Liczba za myślnikiem to wytrzymałość, nie odporność na korozję. A4-80 nie jest „bardziej nierdzewna” od A4-70 — jest mocniejsza. O odporności decyduje litera i cyfra przed myślnikiem, a o tym, kiedy A2 wystarcza, a kiedy potrzebny jest molibden w A4, piszemy w porównaniu A2 i A4.

Dwie rzeczy, których nierdzewne nie mają: klasy 8.8 (A2-70 z Rp0,2 450 MPa jest wyraźnie słabsza niż 8.8 z 640 MPa — nie podstawia się jej jeden do jednego) i pełnej niemagnetyczności (po zgniocie stal austenityczna bywa lekko magnetyczna, więc słaba reakcja na magnes nie oznacza wady materiału).

Rysunek wymiarowy śruby z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym ISO 4762
Rys. 1 · ISO 4762 (DIN 912) — śruba, która w katalogu najczęściej nosi klasę 12.9. Mały łeb walcowy i gniazdo sześciokątne: maksymalna siła na najmniejszej powierzchni, dlatego w handlu dominuje tu 12.9.

Nakrętki: 8, 10, 12

wg ISO 898-2

Nakrętkę dobiera się do śruby prostą regułą z ISO 898-2: klasa nakrętki ma być równa pierwszej liczbie klasy śruby lub wyższa. Nakrętka klasy 8 przenosi pełne obciążenie próbne śruby 8.8; klasy 10 — śruby 10.9; klasy 12 — śruby 12.9. W drugą stronę reguła nie działa: nakrętka 8 na śrubie 10.9 może zostać zerwana z gwintu, zanim śruba osiągnie granicę plastyczności.

ŚrubaNakrętka min.Uwagi
4.6 · 4.8 · 5.6 · 5.85—
6.86—
8.88najczęstsza para w katalogu: DIN 933 8.8 + DIN 934 8
10.910zestawy HV wg PN-EN 14399-4: śruba 10.9 + nakrętka 10
12.912nakrętka 12 jest rzadka; imbusowe 12.9 zwykle wkręca się w gwintowany otwór
Wg ISO 898-2: klasa nakrętki ≥ pierwsza liczba klasy śruby. Nakrętka wyższej klasy na słabszej śrubie jest dopuszczalna; niższej — nie.

Niskie nakrętki DIN 439 mają własne klasy: 04 i 05. Zero z przodu oznacza wg ISO 898-2 nakrętkę o ograniczonej nośności — za niską, by przenieść pełne obciążenie próbne śruby. To nakrętki kontrujące i ustalające, nie nośne, i nie wolno ich liczyć jak nakrętki klasy 8.

Kiedy którą

praktyka warsztatowa

Wskazanie inżynierskie

typowe zastosowania, nie wymóg normy

Klasa jest odpowiedzią na obciążenie połączenia, nie na rangę zadania. Poniższe przyporządkowania to praktyka warsztatowa; rozstrzyga projekt połączenia.

  • 4.6 / 5.6 — połączenia mało obciążone, gwint w miękkim materiale, elementy o dużej ciągliwości: śruby zamkowe DIN 603, kotwy, drobne elementy cynkowane ogniowo (ogrodzenia, balustrady). Wydłużenie A ≥ 20 % wybacza błędy montażu.
  • 8.8 — klasa domyślna w budowie maszyn, konstrukcjach stalowych i montażu przemysłowym. Jeśli dokumentacja nie stanowi inaczej, stosuje się 8.8.
  • 10.9 — połączenia sprężane, w których liczy się siła napięcia wstępnego: zestawy HV wg PN-EN 14399, mocowania obciążone dynamicznie, miejsca, gdzie wyższa klasa pozwala zmniejszyć średnicę.
  • 12.9 — śruby imbusowe ISO 4762 w oprzyrządowaniu, formach i napędach: maksymalna siła na najmniejszym łbie. Nieuzasadniona tam, gdzie gwint w aluminium lub żeliwie zostanie zerwany wcześniej, niż śruba osiągnie swoją nośność.
  • A2-70 / A4-80 — kiedy priorytetem jest odporność na korozję, nie wytrzymałość. Obciążenie przeliczaj na Rp0,2 nierdzewnej (450 lub 600 MPa), nie na klasę, którą zastępuje.

Wskazanie inżynierskie

ryzyko zależne od procesu nakładania powłoki

Im wyższa twardość, tym większa podatność na kruchość wodorową po pokryciach galwanicznych. ISO 4042 zwraca uwagę na to ryzyko dla części o wytrzymałości od ok. 1000 MPa lub twardości od 320 HV — czyli od klasy 10.9 w górę. Dlatego 12.9 sprzedaje się zwykle jako surowe (czernione), a jeśli 10.9 lub 12.9 ma być powlekana — w cynku płatkowym, który wodoru do stali nie wprowadza.

Z katalogu

produkty, o których mowa w artykule · ceny brutto

Czytaj dalej

Poradniki · 17 artykułów
Wszystkie artykuły

Bądź na bieżąco z ofertą

Nowe produkty, promocje i porady techniczne od Świata Śrub.

Szczegóły w Polityce prywatności.

Używamy plików cookies

Niezbędne pliki utrzymują koszyk oraz sesję logowania. Analityczne pomagają nam poprawiać katalog. Zgodę możesz zmienić w każdej chwili.