Poradniki · BHP · BHP · KAT. III · 16.10.2026
Oznaczenia BHP: normy na rękawicach, butach, odzieży i okularach
Każdy środek ochrony indywidualnej (ŚOI) sprzedawany w UE nosi dwa rodzaje oznaczeń. Znak CE mówi, że wyrób przeszedł ocenę zgodności. Kod normy mówi, co dokładnie zbadano i z jakim wynikiem. Ten przewodnik zbiera w jednym miejscu kody z rękawic, butów, odzieży ostrzegawczej, okularów i ochronników słuchu.
Opracowanie: specjaliści Świata Śrub
Znak CE i trzy kategorie ŚOI
rozporządzenie (UE) 2016/425
Od 21 kwietnia 2018 r. ŚOI w UE podlegają rozporządzeniu (UE) 2016/425. Dzieli ono ryzyka na trzy kategorie, a od kategorii zależy, kto sprawdza wyrób, zanim trafi na rynek.
| Kategoria | Ryzyko | Ocena zgodności | Przy znaku CE |
|---|---|---|---|
| I | minimalne: powierzchowne urazy mechaniczne, słabe środki czyszczące, powierzchnie do 50 °C, warunki atmosferyczne niebędące ekstremalnymi | producent sam (moduł A) | sam znak CE |
| II | wszystkie ryzyka spoza kategorii I i III | badanie typu UE w jednostce notyfikowanej (moduł B) + kontrola produkcji (moduł C) | sam znak CE |
| III | bardzo poważne skutki: śmierć lub nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu | badanie typu UE + nadzór nad produkcją (moduł C2 lub D) | CE + numer jednostki notyfikowanej |
Do kategorii III rozporządzenie zalicza m.in. substancje niebezpieczne, upadek z wysokości, porażenie prądem i szkodliwy hałas — dlatego ochronniki słuchu i półmaski filtrujące należą do kategorii III. Za znakiem CE stoi wtedy czterocyfrowy numer jednostki notyfikowanej, która nadzoruje produkcję; 1437 to na przykład Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB. W katalogu filtrujesz po kategorii: kat. II i kat. III. Deklarację zgodności, jeśli producent ją udostępnia, znajdziesz w dokumentach na karcie produktu.
Rękawice
EN 388 · EN ISO 21420
Rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi mają piktogram młotka i kod EN 388 — do sześciu znaków: ścieranie, przecięcie metodą Coup, rozdarcie, przekłucie, przecięcie metodą TDM (A–F) i uderzenie (P). Wymagania ogólne, w tym rozmiary i nieszkodliwość materiałów, opisuje EN ISO 21420 (dawniej EN 420). Chemikalia, ciepło i zimno mają osobne normy: EN ISO 374-1, EN 407 i EN 511.
Jak czytać kod znak po znaku, co znaczy X i dlaczego rękawice antyprzecięciowe porównuje się po literze, wyjaśniamy w artykule EN 388: oznaczenia rękawic. W katalogu: ochrona dłoni i rękawice z kodem EN 388.
Obuwie
EN ISO 20345 · EN ISO 20347
Buty z literą S w oznaczeniu (SB, S1, S1P, S3…) to obuwie bezpieczne wg EN ISO 20345, z podnoskiem wytrzymującym uderzenie 200 J. Litera O (OB, O1–O7) oznacza obuwie zawodowe wg EN ISO 20347, bez podnoska ochronnego. Po klasie stoją symbole dodatkowe: antypoślizg (SRA, SRB, SRC wg wydania 2011 albo SR wg wydania 2022), FO, WR, rodzaj wkładki antyprzebiciowej (P, PL, PS).
Drabinę klas, porównanie S1P z S3 i zmiany z 2022 r. opisuje artykuł klasy obuwia roboczego. W katalogu: ochrona nóg, obuwie bezpieczne i obuwie zawodowe.
Odzież ostrzegawcza
EN ISO 20471
Odzież o intensywnej widzialności ma piktogram z liczbą obok — to klasa wg EN ISO 20471. Klasa wynika z powierzchni dwóch materiałów: fluorescencyjnego tła, które widać za dnia, i taśm odblaskowych, które odbijają światło reflektorów. Powierzchnie mierzy się na najmniejszym rozmiarze, z zapiętymi zapięciami.
| Klasa | Tło fluorescencyjne min. [m²] | Materiał odblaskowy min. [m²] |
|---|---|---|
| 1 | 0,14 | 0,10 |
| 2 | 0,50 | 0,13 |
| 3 | 0,80 | 0,20 |
Sama kamizelka rzadko ma 0,80 m² tła, więc klasę 3 osiąga zwykle zestaw — kurtka ze spodniami albo kombinezon. Zestaw liczy się jako klasa 3 tylko wtedy, gdy producent tak go certyfikował i opisał w instrukcji. Na etykiecie jest też maksymalna liczba prań, po której odzież zachowuje wymagane właściwości. W katalogu: odzież ostrzegawcza, w kolorze żółtym i pomarańczowym.
Wskazanie inżynierskie
konwencja dostawców, nie wymóg normy
Norma wiąże klasę z oceną ryzyka, nie z liczbą. Część producentów podaje orientacyjnie: klasa 1 przy ruchu pojazdów do ok. 30 km/h, klasa 2 do ok. 60 km/h, klasa 3 przy szybszym ruchu, przy drogach i w złej widoczności. Rozstrzyga ocena ryzyka na konkretnym stanowisku.
Okulary i osłony twarzy
EN 166
Na okularach wg EN 166 są dwa oznaczenia: na oprawie i na szybie (okularze). Każde to ciąg symboli — znak producenta, klasa optyczna, wytrzymałość mechaniczna, zakres zastosowania i właściwości dodatkowe.
- 1 · 2 · 3
- klasa optyczna szyby: 1 — do pracy ciągłej, 2 — do pracy okresowej, 3 — do krótkiego użycia
- S
- zwiększona wytrzymałość: próba kulką stalową 22 mm, 43 g, ok. 5,1 m/s
- F · B · A
- uderzenie cząstek o niskiej (45 m/s), średniej (120 m/s) i wysokiej energii (190 m/s); B — gogle i osłony twarzy, A — tylko osłony twarzy
- T
- dopisane do F, B lub A: odporność na uderzenie także w skrajnych temperaturach (−5 °C i +55 °C)
- 3 · 4 · 5
- krople i bryzgi cieczy · duży pył (> 5 µm) · gazy i drobny pył (< 5 µm); na oprawie
- 8 · 9
- łuk elektryczny zwarcia · stopiony metal i gorące ciała stałe; na oprawie i na szybie
- K · N
- odporność na zarysowanie drobnymi cząstkami · na zaparowanie
Oznaczenia wg EN 166
Jeżeli symbol uderzenia (F, B, A) nie jest wspólny dla oprawy i szyby, całe okulary mają niższą z dwóch wartości. Okulary bez cyfry 3, 4 lub 5 na oprawie nie są przeznaczone do ochrony przed cieczami, pyłem i gazami. W katalogu: ochrona oczu i twarzy.
Ochronniki słuchu
EN 352 · SNR
Norma EN 352 ma osobne części dla każdego typu ochronnika: EN 352-1 — nauszniki, EN 352-2 — wkładki przeciwhałasowe (zatyczki), EN 352-3 — nauszniki mocowane do hełmu ochronnego lub osłony twarzy. Na opakowaniu jest SNR — jednoliczbowa ocena tłumienia w decybelach, wyznaczana metodą z EN ISO 4869-2 — oraz wartości H, M, L: tłumienie hałasu z przewagą wysokich, średnich i niskich częstotliwości.
Wskazanie inżynierskie
tłumienie w praktyce
SNR to wynik laboratoryjny. Źle dopasowany ochronnik albo zdejmowany co chwilę tłumi wyraźnie mniej, niż podaje etykieta. Do hałasu z przewagą niskich tonów (sprężarki, silniki) patrz na L, nie tylko na SNR. W katalogu: ochrona słuchu i nauszniki EN 352-1.
Głowa i drogi oddechowe
EN 397 · EN 149
Przemysłowe hełmy ochronne oznacza się normą EN 397 — w katalogu hełmy EN 397 i cała ochrona głowy. Półmaski filtrujące wg EN 149 mają klasy FFP1, FFP2 i FFP3, z dopuszczalną penetracją filtra odpowiednio 20, 6 i 1 %, oraz dopisek NR (na jedną zmianę) lub R (wielokrotnego użytku); litera D oznacza zaliczoną próbę zatykania pyłem dolomitowym. W katalogu: ochrona dróg oddechowych.
Z katalogu
produkty, o których mowa w artykule · ceny brutto
- 8 wariantówDILL rękawice powlekane lateksem szare/niebieskieod 3,60 złbrutto/szt
- 7 wariantówGREVEN trzewiki ochronne wysokie S3L SR czarneod 209,89 złbrutto/szt
- 8 wariantówLEDA kurtka ostrzegawcza parka ocieplanaod 83,03 złbrutto/szt
- 1 wariantVENEDIG okulary ochronne bezbarwne uniod 7,91 złbrutto/szt
- 4 wariantySTOR rękawice skórzane mechaniczne (skóra kozia) czarno/niebieskieod 18,99 złbrutto/szt
- 13 wariantówZORGE półbuty bezpieczne S3 SRC, czarneod 83,95 złbrutto/szt
- 8 wariantówJURAL II T-shirt polibawełniany ostrzegawczyod 43,05 złbrutto/szt
- 1 wariantLOTZEN okulary ochronne bezbarwne/zielone uniod 26,99 złbrutto/szt
Czytaj dalej
Poradniki · 36 artykułów- Klasy7 minKlasy wytrzymałości śrub i nakrętek: 4.6, 5.6, 8.8, 10.9, 12.9
- Śruby10 minRodzaje śrub: łby, napędy, gwint i przeznaczenie
- Śruby8 minŚruby imbusowe: rodzaje łbów i normy

